آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 16 آذر 1402
آخرین به روز رسانی: پنج شنبه 16 آذر 1402
یک شنبه 21 آبان 1402
کد خبر: 5923
تعداد بازدید: 89

برپایی جشنواره برداشت چای ترش روستای علوه کارون

جشنواره برداشت چای ترش بعد از ظهر 19 آبان‌ماه 1402 در روستای علوه شهرستان کارون برگزار شد.
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، در این جشنواره  علاوه بر آشنایی شرکت‌کنندگان با فضای کشت و کار چای ترش، حضور در مزارع و آشنایی با نحوه برداشت محصول، غرفه‌های عرضه مستقیم محصول چای ترش و فرآورده‌های جانبی، عرضه محصولات مختلف کشاورزی، نهال، گل و گیاه و صنایع‌دستی نیز برپا خواهد شد.
 
برنامه‌های جذاب و مفرح برای خانواده‌ها نظیر اسب سواری، قایق‌سواری، پاراگلایدر سواری، بازی‌های محلی، نقاشی و برگزاری جشنواره فرهنگی با حضور مسئولان استانی، متخصصان و هنرمندان استان نیز در این جشنواره اجرا شد.

با توجه به اینکه علوه اولین روستایی در خوزستان است که به کاشت چای ترش اقدام کرده و هر ساله کشت این محصول با رونق و استقبال بیشتری مواجه می گردد، اداره میراث فرهنگی شهرستان کارون با همکاری و همیاری دیگر بخش ها و مجموعه های همسو، در راستای معرفی هر چه بیشتر این محصول و تقویت بنیه گردشگری روستا، اقدام به برگزاری این رویداد فرهنگی در پائیز می کند.

توانمند سازی جوامع محلی در دو حوزه گردشگری و کشاورزی از اهداف اصلی این جشن شکرانه همه ساله است که خوشبختانه این رویداد در سال جاری به صورت استانی و با مشارکت شهرستان های دیگری مانند رامهرمز، شوش، باوی، حمیدیه و باغملک برگزار شد.

استقبال بی نظیر مردم استان خوزستان و میهمانانی از دیگر استان ها و حضور گردشگرانی از کشورهای عراق و آلمان و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی به منظور ترویج این محصول، از دیگر نکات قابل توجه جشن شکرانه چای ترش امسال در روستای علوه بود.

 
این جشنواره با حضور و مشارکت ارگان‌ها و ادارات مختلف استانی و شهرستان و با محوریت فرمانداری شهرستان کارون، سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان و اداره‌کل میراث‌فرهنگی و گردشگری استان خوزستان برگزار شد.

هدف از برگزاری این جشنواره علاوه بر شکرگزاری به درگاه خداوند بابت تولید و برداشت محصول پر برکت، ایجاد فضای مفرح و شاد، تبیین ظرفیت‌های کشاورزی بخصوص گیاهان دارویی منطقه، انتقال دانش فنی و آموزش بهره‌برداران، دریافت موضوعات و مشکلات پیش روی تولیدکنندگان، عرضه مستقیم محصول و کمک به بهبود و تکمیل حلقه‌های زنجیره ارزش محصول بود.


{{{BlockHeader}}}
طراحی و پیاده سازی: راد وب